Nerezové nádobí a jeho údržba

Udržujte Vaše nerezové nádobí v dobré kondici.

Hrnce a nádobí s nerezovou úpravou patří stále mezi nejoblíbenější a v největší míře využívané nádobí v domácnostech. Nerezová úprava dokáže odolat poškrábání, jak již vyplývá ze své podstaty, tak za ideálních podmínek nerezaví a ve většině případů lze nádobí využívat na všechny typy sporáků a například také do trouby.

Hrnec DMS 1

 

Při dodržování správných postupů a zásad se pyšní také dlouhou životností. 

Naopak při nedodržení správných postupů a zásad při vaření se na tomto povrchu mohou objevovat fleky. 

Doporučujeme proto věnovat nádobí vždy odpovídající péči a to se Vám odmění vždy dokonalým vzhledem.

 

 

Tipy a doporučení:

V následujícím přehledu najdete druhy skvrn se kterými se můžete na nerezovém nádobí nejčastěji potkat včetně doporučení, jak s tímto objevem naložit.

Připálené jídlo - jakmile se v hrnci povede jídlo připálit, tak v žádném případě se nepokoušejte odstranit připálené jídlo drátěnkou nebo pískem na nádobí. Může dojít k poškrábání. Poškrábat povrch můžete také houbičku na nádobí při použití její drsné strany. Při následném vaření nebudou mít škrábance na povrchu žádný vliv na kvalitu vaření, ale všichni víme, že takové škrábance nevypadají moc hezky.

TIP: Na odstranění zaschlého nebo připáleného jídla zkuste velice opatrně použít pastu z vody a jedlé sody nebo prášek do pečiva, který necháte povařit v hrnci spolu s vodou.

Vysoká teplota - Pokud povrch hrnců vystavíte vysoké teplotě, mohou se na něm objevit modré skvrny

TIP: Tyto skvrny můžete odstranit jednoduchým způsobem například citronovou šťávou nebo octovou vodou

Duhové skvrny -  Při používání nerezového nádobí jsou skvrny velice často řešeným problémem. Konkrétně duhová skvrna může vzniknout reakcí s čisticími prostředky i při styku s některými druhy pokrmů. Mohou se objevit po uvaření jídla, které obsahuje hodně škrobu nebo má ze své podstaty kyselou povahu. Zejména při špatném využívání kuchyňské soli během přípravy samotného pokrmu.

doporučení: Sůl přidávejte vždy až do vroucí vody, případně až do rozpáleného tuku, aby nedocházelo k situaci, kdy nerozpuštěná sůl reaguje s povrchem hrnce.

TIP: Pokud chcete skvrnu umýt, naneste na ní houbičkou ocet, ten nechte chvíli působit, a opláchněte.

Rezavé skvrny - Přesně tak i u nerezového povrchu můžete narazit na rez. Při správné péči o tento povrch je ale možné se tomuto druhu skvrn vyhnout. 

doporučení: nepoužívejte k čištění nerezových povrchů drátěnku a příliš agresivní mycí prostředky, snažte se usušit ho hned po umytí a nenechávejte ho dlouhodobě ve vlhkém prostředí.

TIP: Pokud se rez objeví, smíchejte jedlou sodu s trochou vody a vytvořte si pastu. Naneste na zkorodované místo a nechte působit. Následně ji kartáčkem nebo houbičkou odstraňte společně se rzí.

Bílé skvrny - Ve většině případů se jedná o vápník, který se na nerezové nádobí dostane z použité vody a následně se vysráží do podoby vodního kamene.

TIP: k odstranění vápenných skvrn povětšinou postačí použít jednoduše ocet, který nalejeme do nádobí v poměru cca půl hrnku vody a půl hrnku octa a následně chvilku povaříme. Důležité je poté nádobí opláchnout a ihned osušit.